SanDisk reklam bombardimanina

SANDISK, dünyada 2 en çok satan mp3 çalar (Apple’in iPod arkasinda) yapimcisi yeni bir anti-iPod reklam kampanyasi basladi. Burada ayrintili olarak okuyabilirsiniz:

http://crave.cnet.co.uk/digitalmusic/0, 39029432,49273890,00. htm

Burada kisaca çember çevirme var. SanDisk, popüler e200 mp3 çalar üzerine Rockbox, dijital müzik çalarlar için bir açik kaynak isletim sistemi (pek çok farkli mp3 cihazlari destekleyen), tasima oldugu söyleniyor. Bu konuda kamu bilinci getirmek için, SanDisk pervasizca onun ezeli düsmani, Apple saldiri amaciyla önce bahsedilen anti-iPod adet serbest baslamistir.

Reklamlar bir yeralti devrimci hareket için poster benzemeye yapilan grafiti benzeri illlustrations tasvir. One hatti ile iPod kulakliklari spor bir maymun “? Bir iChimp misiniz” gösterir ve baska bir metin ile, bir kukla gibi beyaz iPod kablolar kadar sinirli bir adam oldugunu: “Bir iPuppet olmak mi”

Tamam, tamam. Mp3 rekabet sert-Ben bir olsun. SanDisk bana göre kaba-ince oynamak istiyor. Bildigim kadariyla ilgili oldugum, açik kaynak iyi seyler, ve SanDisk iyi bir ürün yapar aklimda hiç süphe yok. Rekabet kapitalizmin ve tüketici için iyidir. Ben baska bir yere bir inek aracin teknik kahramanlik tout için burada degilim.

Ben hakkinda görüs bildirir sey, reklamlarin kendi dogasidir. Ben bunlari bir bakti ve ben iPod e200 geçmek için gitmiyorum ki simdi anlatacagim. Neden biliyor musun? Bir iPod kullanici olarak çünkü hakaret ediyorum gibi, hissediyorum. Ben “Apple yapmak yapar bu-ve-bu falan filan ve sadece iTunes falan filan ile çalisir.” Bütününü asil meseleye girmeyecegim bu yüzden Hey, karmasik bir adam degilim

Benim bilgisayar ve lanet sey eserlerini içine iPod takin. Ben kullaniyoruz.

Bence, SanDisk’in tüm “devrimci” ilan yaklasim, ancak kiskirtici, sonuçta yanlis oldugunu. Bir kere, SanDisk bana hakaret beni kazanamazsin ve bir maymun bana karsilastirarak, kukla, koyun, ya da çiftlik hayvan baska türlü. Ikinci olarak, SanDisk’in reklamlar da hiç mantikli bir siyasi kenari, uyandirmak. Onlar ISTIYORUM çünkü zorunda çünkü iyi ya da kötü, insanlar, iPod’lar da satin. Ayrica, Apple ürünleri kendi hak üzerinde durmak saglar ve onlari kullanmayan insanlarin hakaret asla. Apple kendi internet PC’ler ve TV kampanyalari eglenceli dürttü olmasina ragmen, “bir iPuppet misiniz?” SanDisk’in bir feryat var yaklasim.

Belki ben de sahsen bu seyi biraz aliyor bir iPod kullanicisiyim. E200 ve Rockbox Ben eminim ki, bu kadar büyük ise, belki SanDisk sadece neden bize ve insanlar karar versin gerekir.

SanDisk’in anti-iPod çaba tüm için, Apple kolayca geri ates ve SanDisk hala 2. ve 2. sira ilk kaybeden diyebiliriz. Bu dogru olsa bile, dogru, hakaret olurdu?