alti sirali adimda internet ev tabanli is için pazarlama planlamasi

Bir pazarlama plani, pazarlama hedeflerine ulasmak için sahip oldugu pazarlama kaynaklari uygulamak için bir plan. Bu tanim internet tabanli isletmelerin ve offline girisimciler için geçerlidir. Basit bir pazarlama plani yapisi da online ve offline pazarlama için aynidir. Aslinda, büyük bir is için pazarlama plani ve küçük ölçekli kiyafet için bir arasinda yapisal bir farklilik yoktur. Sadece içerigi farklidir.
Basit bir pazarlama plani formüle alti adim vardir. Ben zaten sizinle ilgili olan bir ürün oldugunu varsayar. Gerçek yapmak için, bana bir örnek olarak bir is firsati ile birlikte bir internet pazarlama egitim programi atalim. Bir sonraki on iki ay boyunca pazarlama plani için artik zamani
Firsatlar nelerdir?
Burada ne yapmak istediginizden yil içinde dikkat edecek hangi alanlari bulmaktir. Bu egzersiz için yararli bir yöntemdir SWOT Analizi. SWOT Güçlü Yönler, Zayif Yönler, Firsatlar ve Tehditler anlamina gelir. Güçlü ve Zayif Yönler için, kendinizi karsilastirmak, ben rekabet, is veya ürün anlamina ve Firsatlar ve Tehditler var ne oldugunu görmek için, size faaliyet ortama bir göz atin. Is ortami genellikle, siyasi, ekonomik, sosyal, teknolojik olarak analiz edilir. Kisaca PEST. Bir sonraki on iki ay içinde is ve kariyer degisikligi isteyenler odaklanmak için gidiyoruz karar verebilir.
hedefler belirledi
Bu, on iki aylik planlama dönemi sonunda elde etmek istiyoruz. Eger is ya da gelir getirmek isteyen insanlarin sayisi gibi açikça bu durum olabilir. Daha önce yila göre yüzde büyüme olarak objektif devlet için de geçerlidir.
Pazar Yaklasim Nasil
Bir pazarlamaci agi için, burada yapilacak en önemli karar hedeflediginiz alicilar. Yukaridaki analizden, bunu is arayanlar ve kariyer degistiriciler odaklanmak mantikli oldugunu tespit ettik. Ikinci karar bütçe tahsis edilir. Belirli bir bölgeye ya da yilin belirli zamanlarinda konsantre olacaktir. Bu pazar uyaranlara yanit nasil sahip gerçekleri baglidir.
Pazarlama Karmasi Elemanlari
Pazarlama karmasinin standart unsurlari dört olan – Ürün, fiyat, dagitim ve tutundurma. Eger ürünün sahibi olmadikça bu alanlarda kararlar sirket tarafindan yapilan olurdu çünkü bir pazarlamaci agi olarak, fiyatlandirma, dagitim ve ürünün kendisi hakkinda concernd olmasi muhtemel degildir. Yükünüzü dogru zamanda dogru kisilere önce offfering hakkinda dogru mesaji yerlestirmektir. Reklam ve bazi satis promosyonu. Amaç web sitenize trafik çekmek için. Ve için ödenen ve digerleri ücretsiz bazilari bu yapmak için bir dizi seçenek vardir.
Elemanlari için planlariniz nelerdir?
Verimlilik ve hesap verebilirlik açisindan, bu zaman çizelgeleri ve sorumluluklari ile faaliyetleri bir program olmasi gerekir.
Bu mümkün kilan
Günün sonunda, bir plan bu uygulamaya ne kadar iyi kadar iyidir.