arama motorlari halkla iliskiler degisti

O Halkla Iliskiler, bir kampanya bile en ince yönü altinda yatan bu algi gerçek esit oldugu sürüs felsefesine gelince. Internet erisimi olan herkes World Wide Web üzerinde kendi görüslerini dile yetenegine sahiptir, çünkü bu hiç Interaktif Çaginda kadar geçerlidir. Internet kullanicilari artik bloglar gibi web sitelerinde kamu tüketimi için görüslerini sunma yetenegine sahip. Arama motorlarinin gelisiyle sayesinde, websurfers iPod’lar gayrimenkul konuya arasinda degisen çevrimiçi tartisma (bu, pozitif, negatif ya da kayitsiz) herhangi bir bakis açisi erisebilir.

Google derinden de internet üzerinden reklam degisti. Baska hangi online pazarlama stratejileri arama ayiran, arama onlarin ilk sorusturma dayali özel bilgiler ile her kullaniciya sunar oldugunu. Çogu zaman, bu bilgi böylece duyulmamis gitmis olabilir sesleri güç veren, internetin karanlik köselerinde geliyor.

Bu demokratik medya devrimi Kamu için yeni sorunlar Iliskiler-izleyici için bir is mesajini iletisim adanmis sanat getiriyor. Aslinda ile ugrasmak, simdi internet sayesinde, Halkla Iliskiler etti … yudum … kamu – Artik nispeten seyrek etkili televizyon, radyo ve baski girisleri ile ilgili PR!

Bu yüzden PR çabalari artik pazarda hayatta kalmak için, arama genisleyen dünya kapsayacak ve gerektigini mantikli, is bir sonucu olarak gelen PR faydalari ihtiyaci var. Arama Motoru Optimizasyonu müsterilerinin görüntünün standartlarini saglamak için Halkla Iliskiler profesyoneller tarafindan kullanilmalidir. Kapsamli bir PR stratejisi bir müsterinin görüntü bina ya da korumanin bir araci olarak arama içermelidir.

Geleneksel PR hayatta kalma sonra güncellenen teknoloji bir soru olur. Isinizi bir görüntü korumaya yardimci olmak için bir Halkla Iliskiler sirketi seçerken, artik en uzun geçmise sahiptir kim bir soru, ama kim en uzun ulasmak vardir. PR sirket parmaklarinizin ucunda kendine ait bir arama bölümü yoksa, kampanyalariniz geleneksel kagit ve baski ötesine beklemeyin. Bu anlamda, onun Arama ve Arastirma bölünmeler basarilari sonra Halkla Iliskiler bölümü duyurmak için ICMediaDirect.com dogal bir uzantisi oldu. SEO ve SEM için yapilan isin bu kadar bulma zaten dogal olarak yeni Arama tesirli PR, bu sektörün ayrintilari ile uzun tanidik bir sirket bir PR bölünme baslatilmasi ile ilgilidir hiç de sasirtici degil.

Nasil iliskilendirilir?

Sunshine Widgets üzerinde hayali bir saldiri alalim. Bir hosnutsuz varlik sadece ona karsi “blog” baslayabiliriz. Tek bir talihsiz olay, ya da düz Sunshine Widgets hakkinda yalan söylemek disari ve kurumsal beceriksizlik üzerinde durmak olabilir. Bu çok almak olmaz.

Belki de Günesli Widgets TV ve basili reklamlar çalisir. Bu çabalar bazi bir dezenformasyon kampanyasi çalisan bir blog ile adam tarafindan kesme vurusu olacaktir. Haksiz suçlamalar veya masraf ‘Sunshine Widgets’ için her zaman birisi arar görünür. Hiçbir sirket, büyük ya da küçük, gerçek ya da hayali, her kullanicinin arama ile açilir kötü basin gelemez. Bu noktada, kapsamli bir Halkla Iliskiler stratejisi için gerekliligi ortaya çikiyor.

Sunshine Widgets yaygin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) olarak bilinen bir uygulama yoluyla, böylece sterlini marka imajini yeniden iddia, kurumsal ses iddia proaktif olabilir. Yapmaya interaktif kanallar çesitli Sunshine Widgets onun istenen mesaj tanimlamak için daha fazla olanagi sunmaktadir. Iste bu rasgele blog saldirilari karsisinda bir arama odakli Halkla Iliskiler kampanyadan yararlanacak hangi yolu vardir:

Technorati.com ve Delicious.com gibi • Blog arama motorlari, kullanimi ve popülaritesi hizla artmaktadir. Bu, online kullanicilar, “gerçek hikaye ne oldugunu” ararken, ayni zamanda “insanlarin ne düsündügünü” olarak degil, sadece merak ama “bunu düsünüyorum.” Örnegin öneriyor, bir çok ‘Sopranos’ aramalar daha vardi Orada daha Sezon önde bir gün önce alti ay önce vardi – ve blog aramalar siz dikkate tarih gönderme bilgi alamazlar arama motorlarina karsi, blogcular su anda yazarken ne en son verir. Bu nedenle, Arama Motoru Optimizasyonu ile, ‘Sunshine Widgets’ için internet arama herkes içerigi ile ilgili sadece dogru degil bilgi iade, ama kadar da güncel.

• Sunshine Widgets sirketi tesebbüsler, gelecek için stratejiler, hem de geçmisteki basarilari duyurmak için basin bültenleri sorunu olabilir. Basin bültenleri bir sirket tarafindan istihdam iletisimin en çok kullanilan araçlardir ve markanizin kamu algisi sekillenmesinde ayrilmaz bir parçasidir. Online basin bültenleri dagitarak, bir sirketin aninda milyonlarca tüketici için onun hemen mesaj iletisim yetenegine sahiptir.

• Sunshine Widgets Sunshine en seçtiginiz açilis sayfalarina arama sürücü ücretli bir arama (PPC) kampanyasi mesgul olabilir. Satis rakamlari sürüs marka imaji olusturmak için ikincil olur ise, bir ödenen arama kampanyasindan da yakit bir sirketin web sitesine daha fazla trafik ve kendi itibarini sekillendirmeye yardimci olur kendi sitesine daha fazla kullanici sürücüler sirket – ve itibar, tekrar tasimaktadir, çok önemlidir .

Bu kampanyalar hepsi ayni amaç, daha iyi kamu kurumsal mesajlasma ulasmak için farkli araçlar kullanabilirsiniz. Sirkete getirdigi faydalar çok degisiklik olur. Örnegin, web üzerinde yayinlanan tüm içerik sadece bazi dönek mesaji herhangi bir olumsuzluk disari, ama kalabalik “sözcügü orada koymak” olmaz. Tek, öfkeli blog bir is mesaji sirketi etkili bir halkla iliskiler kampanyasi muhafaza etmesi kaydiyla bulut mümkün olmayacaktir. Birçok farkli mesajlasma biçimleri bu tehlikeden izole edilmelidir.

Geleneksel medya hala herhangi bir basarili PR kampanyasinin temel tasidir, ise
Internet dogrudan ve bireysel olarak tüketicilere ulasmak için benzersiz bir firsat sunuyor. Bir internet kampanyasi sayesinde, bir sirketin sadece saldiriya karsi marka imajini korumak, ancak güçlendirmek ve tüketici tabanini genisletmek olmayabilir.

Asagidaki istatistik düsünün: Bir tüketici daha dört kez olumlu bir daha sirket ile olumsuz bir deneyim anlatmak için muhtemeldir. Simdi bir hosnutsuz tüketici sirket ile olumsuz bir deneyim sahip oldugunu düsünün. Simdi, bize de is boykot diger tüketicilere tesvik günlük bir blog yazmak varsayalim. Son olarak, bir arama motoruna sirketinizin adini koyarak ilk arama sonucunda hosnutsuz tüketici blogu söyledi getirir ki hayal edelim. Simdi, marka imaji verilen zarari tersine çevirmek için geleneksel bir kampanya (baski, tv, radyo) baslatacagini, kendinize sorun, ya da bir online kampanya ile kaynaginda sorun durdurmak istiyorsunuz?

Bu sorunun cevabi açiktir, ve PR stratejisi olustururken dikkate internet almaz herhangi bir sirket de yine neler pratik var kendi web sitesinde-bu konuda olumsuz tüketici elestiri verebilirsiniz.