bir müsteri gözüyle bakarak

Ürün ile rekabet diye bir sey var mi? Bir sirket sadece müsterilerin eski sürümü tercih oldugunu bulmak için yeni ve sözde daha iyi sürümünü gelistirmek için zaman, çaba ve kaynak harciyor zaman birçok belgelenmis durumlar vardir. Bazi otomobil üreticileri bu yasamis ve kötü etkileri ugramis ‘yenilik.’

Yeni bir model piyasaya sürdü önce araba bugün büyük makeovers tabi. Eger motor kaputunu açmadan önce Diyelim ki, o yüz, ne gözlerini araba seksilik oldugunu yakalar. Bu otomobil üreticileri kendi marka satmak için baski kartpostallar kullanmak nedeni de budur. Baski kartpostal Otomobil lüks, konfor, stil izlenimi vermek. Ve en önemlisi, bir statü sembolü olma yanilsamasi yaratir. Kartpostal baski üzerinde kirmizi bir spor araba hayal edin ve burada ne demek oldugunu bilemez.

Disinda vücuttan, iç ve aksesuarlari da var. Tasarimcilar görünüm ve his içinde gelistirmek için yollar bulmak. Genis iç? Kaptan koltuklar? In-dash konsol?

Ama insanlar bunu satin alacak?

Bu alicilar kararlarini etkileyen seylerdir. Yanlis bir ayrinti ya da yeni tasarim bir garip hissediyorum satis çökmesini göndermek istiyorsunuz olacaktir.

Ürün yöneticileri olarak, ürünlerimizi çok yakin alabilirsiniz. Belki çok yakin. Biz mevcut bir ürünün yeni bir sürümünü disari rulo, biz, mevcut müsterilerimizin tüm ayrica yeni sürümü asik olacagini düsünerek kendimizi kandirabilir.

Çogu tasarimcilar ve pazarlama uzmanlari hizli göz ardi tasarimlar ya da pazarlama paketleri bir görüs müsteri açisindan bakilmalidir olmasidir. Tabii, ilgili sorunlarini ve giderleri bir yeri vardir. Tabii, yeni ürün maliyeti vardir.

Tüm diger sirketler gibi otomobil sirketleri ellerinde bir sorun var: Nasil onlarin sözde yeni ve daha iyi versiyonu satmak istiyorsunuz? Microsoft, bu meydan ile karsi karsiya. Görünüse göre, kullanicilar Vista memnun degildir, çünkü XP’den Vista’ya kendi isletim sisteminin kendi yükseltme sorunlari bir çok yaratiyor. Onlar daha kullanici dostu oldugunu düsünüyorum çünkü Microsoft kullanicilari eski bir sürümünü tercih ederim.

Yukarida belirtilen durumunda oldugu gibi sirketler için sorun nasil yeni sürümü bir önceki iyi oldugunu müsteri tabani ikna yapmak oldugunu. Bu durumda ikilem üç seçenek ile özetlenebilir: a) pazarlama stratejileri yönlendirmesi, b) Ürünün yeniden icat, veya c) piyasadan ürün çekin.

Sert bir karar noktasi ama biz sadece bir müsteri bakis açisiyla ürünlerimiz bakarsaniz hep birlikte önlenebilir bir sey.