pazarlama stratejisi pompalamak için ipuçlari

Bu bir is baslatmak için kolay gelebilir. Yeterli sermaye, insan gücü ve pazarlama plani ile, zaten kendi is koyabilirsiniz. Fakat bir kere is kurdum zor olan kismi geliyor. Nasil müsteri çekmek ve bir gelir akisi sürdürmek mi?

Iyi bir pazarlama plani basarili bir is için gerekli olmasinin nedeni budur. Sanilanin aksine, nakit bir yigin piyasada ayakta tutmak olmaz. Nelere ihtiyaciniz düzgün hedef ve kalici bir pazarlama stratejisidir. Bunu nasil sagliyorsunuz? Bu el ilanlari, kataloglar, kartvizit ve brosür gibi etkili pazarlama malzemeleri sayesinde.

Birçok isletme sahipleri zor islerini gelistirmek için bulabilirsiniz. Bu tamamen anlasilabilir. Pazarlama gerçekten düzgün nasil bilmiyorsaniz bu eglenceli degil. Ama pazarlama vergi ve hos olmasi, ve çok daha pahali degildir. Burada dikkat etmeniz gereken sizin için noktalar sunlardir:

1. Kisilik ve durumu uygun bir pazarlama plani olusturun. Eger program ile iyi gitmez bir plan olusturursaniz, sadece para harciyorsun. Diyet rejimi-size mantikli ve uzun süre birlikte yasayabilecegi bir program hazirlamak için gibi planin düsünün.
2. Pazar israrla. Promosyon bir aylik bir sey degil. Sen sürekli sizin olsun her firsatta karsilamak ve herkes için ürün ve hizmetlerini tanitmak için var. Bu, pazarlama malzemeleri saldirgan olmak zorunda olsa anlamina gelmez. Sadece sunmak ve onlari bir satin alma ya da yapmak isteyip karar yapalim ne hedef müsteri kim bildirin ve.
3. Odakli hedefler tasarlamak. Eger poster veya brosür baski olusturmak zaman, amaciniz tam olarak bilmek gerekir. Hedeflerinizi gerçeklesebilir ve kendi yararlari müsteriler ariyor bir sey oldugundan emin olun.
4. Çesitlendirilmesi. Isiniz yildir ayni sekilde tesvik edilmis ise, bazi degisiklikler yapmanin zamani geldi. Diger pazarlama araçlari kullanmayi deneyin ve insanlar bu araci nasil tepki gösterecegini görmek. Bildiginiz tüm için, uzun yanlis malzeme kullaniyoruz.

Gerçekten pazarlama stratejisi pompalamak için, burada izlenmesi gereken bazi stratejiler sunlardir:

1. Müsterilerinizle iletisiminizi sürdürün. Defalarca söyledigimiz gibi, onlar mevcut ya da geçmis müsterilerinin olup olmadigini müsteri ile temas tutmak için önemlidir. Gelir yapiminda en iyi umutlari zaten sahip oldugu müsterilerdir. Zaman zaman, onlara soru sormak için çagri, belki de bakis açisi sunuyor, ya da sadece merhaba demek. Hiçbir sabit satis, iyi misin? Eger bölgede iseniz, müsterileriniz tarafindan birakarak düsünebilirsiniz. Bizim çok sanal dünyada bugün ragmen, kisisel bir ziyaret hala en güçlü iliski kurucusudur.
2. Tavsiyeler isteyin. Müsteri almak için en iyi yollarindan biri müsteriler, arkadaslar, is arkadaslari sevk için istemektir. Onlarin ürün veya hizmet arayan birini taniyor zaman insanlar adina düsmesi isteyebilirsiniz. Zaman yapabilirsiniz geri vermek unutmayin.
3. Ag. Yerel kulüp veya kuruluslar toplantilara. Bu kisiler ve potansiyel toplamak için en iyi yoldur. Ticaret gitmek unutmayin kisiler yüksektir alma sansi vardi da gösterir.
4. Tüm bu ipuçlari aslinda bu yüzden onlari size plani pazarlama stratejisi oldugunu bir sonraki dikkate unutmayin, yürütmek için çok maliyetli degil.