satis yeni bunu okuyun

Eger satmak ne satin. Benim çogu insan kullanilan bir ürün veya hizmet satiyor musunuz? Sonra satmak ne satin almaniz gerekir. Çok yakinda satis basladiktan sonra, size kullanmak için ne umutlari tarafindan istenir. Eger satmak ne sahipseniz istenir. Her durumda, cevap ya da yardimci ya da bir satis sansinizi zarar edecek. Ve yalan söylemez. Yalan zaman çikarmak bin sinyalleri vardir. Ve en yüzünüzde ve beden dili görülebilir. Eger sansli, sattiginiz ne satin bile satis komisyonlari üreten saymak ve yarismalar için geçerli olabilir. Aksi takdirde, kardesin bir ihtiyaci. Onun için satin almak ve sonsuza kadar borç.

Satis müdürü dinleyin. Satis yöneticisi ögrenme egrisi size çok zaman kazanmak için deneyime sahiptir. Onun yaptigindan daha fazla bilgi kadar o dedigini yap. Onun isi daha fazla para kazanmak yardimci olmaktir. Bu yüzden bir kazan-kazan var.

Deneyimli bir temsilcisi ile binmek istiyoruz. Gönderdigi ofiste en basarili kisi oldugundan emin olun. Bir hafta bunu yapmak gerekir. , Seyleri tasimak kahve satin almak, ve satis ise sessiz tutmak için söz sunuyoruz. Eklemek Hiçbir sey bir satis tanitimi onlara yardimci olacaktir. Alacaginiz yarari bu satis hos degil göreceksiniz ki, kimse gerçekten, size bagiriyor satan tamamen dogal bir eylemdir, ve satis yapmak için nasil isaretçiler alirim.
Para kazanmak degildir kaybedenler ile gitmek sunmuyoruz. Onlar size yardimci olamaz ve basinda herhangi bir sürücü öldürür. Bunlari söylemek duyarsaniz onlar size yardimci olacak olmadigini kapali bir ipucu “Ah, bu ise yaramazsa”.

Kaybedenler ile kapatmayiniz. Hemen onlari yerinde mümkün olacak. Onlar zor is degil, ve her zaman genellikle yetmezligi, sirket için baskasina suçlarlar. Birlikte takilmak ve satis ile ilgisi olmayan bütün gün faaliyetleri yapacagiz. Sevilmeyen adam, sirket kayitlari satis ve patlak her zaman bir … size konusmak kim.

Sizinle sirket kal. Çim çitin diger tarafinda her zaman yesil olan. Neden? Eger yakindan aramiyorum çünkü. Sürece sirket size vaat, ve büyük bir mal veya hizmet tedarik tutar gibi, her zaman bu sirket ile kalmak daha iyi olacaktir. Efsaneleri sirketten sirkete tasiyarak dogmazlar. Itibarina etrafinda hareket tarafindan öldürüldü. Artik bu kelime, size müsteri ile insa daha fazla ivme tutan bir firma ile sopa. Bir firma ile uzun ömürlü müsterilerinin zihninde güven olusturur. Bastan baslamak, her zaman sifir ile baslar. Eger ekilir nerede Bloom.

Hazirladiginiz sunumu uygulama. Sürece sirket planli bir sunum oldugu gibi, bunu kullanmak gerekir. Yakinda sunum her yerinde satis olusturmak ve satis sürecini hizlandirmak için nasil çalistigini görmeye baslayacagiz. Sonunda, sirket sunum kullanamazsiniz. Ama “Sadece ben degil” çünkü atmak söyleyerek bir aktör gibi “Shakespeare? Ben kanat olacak”.

Sirket görsel araçlar kullanin. Sirket görsel, eger varsa, tüketici zihninde bir itibarini kurmak. Eger sirket görsel varsa daha saglam görünüyor. Görseller ile bir sunum satis dogru yolda ve umudu devam edecektir. Onlar itirazlar hale gelmeden önce umudu sorularin çogu cevap emin olun olacaktir. Bir sirket hazirlanmis sunum sirket ve size güvenilirlik ekler. Keskin görünümlü görsel sirketinizin müsteri vizyonuna “Kalicilik” duygusu yaratmak. Onlar görsel olmayan bir sunum daha “Resmi” bakin. Görsel araçlar kullanarak degil bir çekiç olan ve “Kendimi daha iyi bu tirnak koyabilirsiniz” ve sadece uzak çekiç atma demek gibi bir seydir. Sizin görsel araçlardir. Bunlar isinizi kolaylastiracak.

Satis ve satis faaliyetleri izlemek. Sizin için önemli ne kaydini tutun. Ben satis komisyonlari kayitlarini tutmak için kullanilir. Ben gün, hafta ve ay nerede oldugunu biliyordu. Ben daha çok çalismak gerekirse ben biliyordum, yoksa bir gün sürebilir. Bu gelir zamanlama satis aramalari ve sunumlar dahil. Her satis onlar satin almak olsun veya olmasin, yapmak aramasi için kazanmak ne kadar para bilmek istemez misiniz? Eger satis faaliyet her saat için kazanmak ne kadar? Sadece kendiniz yalan asla. Bu kayitlar herhangi bir motivasyon satis toplanti daha satis motivasyon olarak çok daha güçlüdür. Eger ölçmek Ne, artirabilirsiniz.

Sicak pazar satmak. Baska kim sizin arkadaslariniz ve bagil ihtiyaçlarina dikkat çekmek için güven olur? Insanlar bildikleri insanlarla ugrasmak ve güven istiyor. Eger bildiginiz birinden satin almak istiyorum degil mi? Hatta akrabalari, yakinlari sevk alirsaniz, çok hizli bir sekilde hiç karsilasmamis insanlar konusuyor olacak.

Baslangiç ??Mitleri kurtulun. Bu satis sanayi ve tipine göre farklilik gösterir. Benim sektöründe (ben umudu evlerinde satilir), efsane en Daha sonra satin almak istiyorsunuz ve 2) Birlikte kari koca her ikisi de görmek gerek yoktu) 1 idi. Ben bu inançlarin yeni insanlarla kiramadi. Ben sadece onlari kendileri için ögrenmek ve satis bir kaç hafta sonra onlari hatirlatmak izin vermek zorunda kaldi. Sizin sanayi mitler farkli olabilir.

Bir satis ögrencisi olmak. Ben egitim konusunda bir kez istendi. Liseyi bitirdikten. Hepsi bu kadar.
Burada isaret etmek gibi bir gerçektir. Çogu insan liseden mezun oldugunda, bu onlar 18 yasindayken okuma ve çalisma durdu anlamina gelir. Bir üniversite egitimi size 22 veya 24 yasindayken okuma ve çalisma durdu anlamina gelir. Temel fark budur.
Servetlerini onlar satis gibi olmalidir biliyorum insanlar tarafindan, kitap degil, satis yapilan insanlardan satis hakkinda çalisma kitaplari. Amazon.com da yatirim bir yüz dolar büyük bir satis kütüphanesi olusturabilirsiniz. Satis zanaat egitim, ve ögrendiklerini uygulama, bir yil sonra, öncesinde paketinin geri kalaninin olacak, söz veriyorum.