Bir is ortaminda besleyici iliskiler

Ben Bangkok bir hediyelik esya dükkani satin ahsap oymalar ödemek üzereydi, ben belirgin tablonun üstüne baski kitapçiklar yayinlanan bu isareti geldi:

“Müsteri bizim tesislerinde en önemli ziyaretçi oldugunu. O bize bagli degildir. Onu baglidir. O bizim çalisma bir kesinti degildir. O amaci budur. O bizim is bir yabanci degildir. O bir parçasidir. Onu sunarak ona bir iyilik yapmiyorlar. Bize bunu yapmak için bir firsat vererek bize bir iyilik yapiyor “-. Mahatma Gandhi

Bana ne bu kurulus müsterilerine deger koymak nasil vurdu. Iyi sey, konusma yürüme mesafesindedir. Beni ele ve es Gandi ifadesiyle tam sekillenme oldu nasil. Söylemeye gerek yok, bu seçim süreci geri benim ülkenize ögelerin nakliye ambalaj için her seyi hallettim. Deneyimi hos daha gerçekten fazla.

Ben müsteri gerçekten bir numara oldugunu vurgulamak için bu deneyim paylasimi ediyorum. Herhangi bir is, eski ve yeni büyük ya da küçük, müsteriler, is sürdürülebilirligini saglamak için önemlidir. Is yapiyor olabilir ne kadar iyi olursa olsun, yeni müsteriler için ava büyük olasilikla. Isinizi büyütmek için tek yolu sürekli yeni müsteriler çekmek için. Eger müsteri tabani kaybetmek olsaydi Aksi takdirde, o is gerçek sorun olabilir.

Onlar sizinle is yapmak yerine baskalarinin neden insanlara göstermek zorunda çünkü Hedefleme ve müsteri çekmek zor bir is olabilir. Burada, is onlari çekmek için müsteri ile iletisim kurmak için bazi stratejiler bulacaksiniz.

1. Herhangi bir iletisim plani baslamadan önce, dogru insanlarla dogrudan iletisim kurmak için emin olun. Ana müsterileri genç yetiskinler Örnegin, o zaman anne dergi için bir dergide zaman reklam harcamak istemem. Eger anneler hedef ise Öte yandan, bir Gamer dergisinde reklam olmaz, degil mi?

2. Bir kisisel iliski dayanmaktadir birine islem iletisimden Shift. Kisisel haberlesme resmi iletisim asmak. Bu müsteriler özel ve tercihli muamele verilir saglar.

3. Iliskisel pazarlama olarak adlandirilir ne kitle iletisim ötesine geçin. Kitle iletisim herhangi bir tüfek yaklasim gibidir. Sen ates ve biri vurur dua ediyorum. Iliskisel pazarlama ile, daha kisisel, özel iletisim stratejisi kurulmustur. Örnegin, kitapçik baski daha odakli ve dogrudan olabilir.

Bu stratejilerin her ile, ana nokta bireysel düzeyde iletisim kurmaktir. Onlar müsterileri önce, müsterileriniz bir besleyici ortamda etkilesim gerekir insanlar vardir.