tricomb2b alti m yaklasim planlama ile size yardimci olmak için harika bir araç vardir

Tüm pazarlama ajanslari farkinda olarak, kati, derinlemesine planlama is pazarlama is günlük sorunlara, grafik tasarim uzmanlari ile çalismak için halkla iliskiler uzmanlari ise gelen, yaptiklari her seyin temelidir. Aslinda, planlama zaman zaman ezici hissedebilirsiniz bir pazarlama sirketi için böyle önemli bir faktördür. Örnegin, bir stratejik plan son derece iyi yazilmis iyice arastirilmis ve birçok göze çarpan detaylari da olmalidir. Bu planlar genellikle uzunlugunda çok sayida sayfa ve birçok ekler var. Bu pazarlama ajanslari sadece tüm planlarinin yazili olarak netlik korumak çok önemli, ama ayni zamanda gelistirme asamalarinda. Ama bu nasil basaririz? Nasil bir pazarlama sirketi yaklasim elde edilmesi gereken tüm hedeflere odagini maksimize bir sekilde böyle büyük bir görev mi? B2B pazarlama sirketi, TriComB2B, Alti M Yaklasimi olarak adlandirilan planlama için basit, ama son derece etkili bir yaklasim gelistirmistir.

Alti Bayan nelerdir? Bunlar:

1. pazar

2. güdü

3. mal

4. mesaj

5. medya

6. ölçüm

En sirayla her bir göz atalim.

Pazar-Her zaman pazar kim odaklanmak gerekir. Kim ürün ve hizmetleri satin alma ilgi? Tabii ki, potansiyel ve mevcut müsterilerin demografik arastirma yapabilirsiniz, ancak pazarlama stratejisi planlarken araçlari bu tür sadece güvenmeyin. Müsterileriniz hakkinda daha fazla bilgi edinin, onlari tanimak.

Insanlar ürün veya hizmet satin almak istiyorum neden nedeni-düsünün. Eger kaliteli, iyi bir fiyat, mükemmel hizmet, vb sunuyoruz çünkü olsun odaklanin

Size sunuyoruz ne de sert bir göz Mal-al ve açik açik rekabet karsilastirmasini degerlendirmek. Ne ürün veya hizmet kilan?

Mesaj-Bu Alti M Yaklasimi kalbidir. Eger pazarlama stratejileri için ilk üç Ms Yanitim sonra, mesaj disari atlamak ve pratik kendisi yazacak. Eger pazar kim hakkinda net bir fikir varsa, ve ürün ve hizmetleri rakiplerine göre sundugu essiz avantajlar dikkate için müsterilerinizin motifleri, o zaman planlama için en saglam temeli var.

Medya-Simdi mesajinizi ne mükemmel bir kavrayisa sahip, mesaji almak için kullanabileceginiz tüm yollari düsünmek ve buna göre plani gelistirmek. Eger gerçekten müsteri biliyorsaniz, hatirliyorum, onlara ulasmak için muhtemel medya seçmek kolay olacaktir.

Hiçbir sey nisan Ölçme-, bunu vurmak baglanmistir. Planlama sürecinin bir parçasi olarak hedefler belirleyin ve sonra sürekli olarak bunlari elde olup olmadigini degerlendirir. Etkili bir mesaj teslim ve yok olanlari ortadan kaldirmak medya çift. Gerekli olarak message. Müsterilerinize tanimak daha fazla zaman harcamak ve satin almak için tesvikler tatlandirmak.

Stratejik planlamanin önemli, ama bazen ezici is büyük ölçüde destekli ve aklinizda hep Alti Bayan tutarsaniz daha etkili yapilacaktir.