bir fiyat çagrisinda insanlar islemek için uzman pazarlamaci yöntemi

Bir bayan sadece 1.199 $ için üst düzey bir ürün ile benim magaza birakti.
Ben o bugün denilen üçüncü perakende magaza degilim. Hepimiz ayni sehirde bulunmaktadir. Hepimiz bizim katta ayni model en az birine sahip. Benim competitores her ikisi de benden daha önemli ölçüde daha düsük fiyatlar var.
Gizem Peki, neden benden aldin? Benim usta teknigi oldu mu? Benim harika persona? Hayir.
Diye seslendi ilk adam cumartesi Noon ‘da kapanir. O Persembe günleri ayni seyi yapar, ve Çarsamba günü kapalidir. O çoraplar. Adamin bir $ 1.000 satis olurdu çagrildiginda o olmustu. O hiç olmustur en büyük tek satis olurdu. O kadar yapmis olur … iyi, golf oynamak için baska bir gün çikarmak.

Diye seslendi Ikinci bayi birçok perakende bayi ne yapti. Müsteri telefonda ona fiyat sordum ve o ona vermeyi reddetti. Bunun yerine, “onun telefonda bir fiyat veremem ama o ile geliyor herhangi bir fiyat yendi” onu söylüyorum “teknigi” onur zaman kullanilir. Ben simdi kendinizi söyleyerek birkaç duyabiliyorum “Onlar bir fiyat istiyorum Bebek Evet, Ben ne oldugunu. Ben telefon üzerinden bir fiyat vermek için gitmiyorum., Ben onlari SAT böylece gelmek zorunda”.

Bu üzücü bir hikaye sonuna kadar almak için … Bana son çagirdi. Ben onu 3 farkli model için bir fiyat verdi. O geldi ve bana para verdi.

Bu düsünün. Benim rakip (Ben yüzlerce, benim daha az oldu eminim) onu kendi fiyat söyledi ve satis olabilirdi. Daha önce oldu kaç kez acaba?

Bir müsteri bir fiyat için aradiginda, ne onlara yapabileceginiz en iyi sey nedir? Test, arastirma, ve deneme ve yanilma yil sonra ben bu sonuca geldik.
Bu onlara en iyi sey ……. um … fiyat.

Kendinize bu soruyu sorun;
Bir magaza olarak adlandirilan ve size telefon üzerinden bir fiyat vermek olmaz eger mutlu olur mu? Kendinize söyleyebilirim, “Bu adam STUFF bilir! Ben onun gizli fiyat haberi böylece onun saklamak için sürücü için sabirsizlaniyorum. Onun fiyat soooo iyi, hatta herkes SÖYLEYIN olamaz. Vay, izin bana kat olsun! “?

Olacak tek yer rüyalarinda oldugunu.

Bir müsteri hiç markete gelip ve “Evlat, telefonda bana bu fiyat vermek olmaz sevindim. Burada Sürüs soo çok daha uygundur” dedi mi?

Hiç herhangi bir sektörde, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde bir perakende magazasi olarak adlandirilan, ve onlari belirli bir ürün üzerinde bir fiyat vermek için çöp var mi? Onlar reddetti ise, hala oraya gittin? Bu sorunun cevabi hayir. Ben bilmiyorum … ve ben Cevabiniz hayir oldugunu biliyorum.

Telefon üzerinden bir fiyat vermek reddederek is kurmak mi? müsterilerin aklinda güven olusturmak? Eger baskalarina basvurmak için bir müsteri neden? Hayir.

Telefon üzerinden bir fiyat vermek reddederek ne yapar? Biz kontrol konum gibi hissediyorum yapar. Bizim arkadaslari anlatmak için iyi bir hikaye için yapar. “Onlar ME onlara bir fiyat vermek istiyorsaniz Dostum, bu pislik gelmesini VAR olacak!”

Karli perakendeciler ne yapmaliyim? Büyüyor olanlar, do?
Daha sonra da, birkaç soru sormak telefonda onlar için herhangi bir tavsiye ve markete müsteri davet, fiyat söyle. Her zaman çalisir mi? Hayir. Ama telefon üzerinden bir fiyat vermek reddederek neredeyse çalisir asla.

Biliyorum biliyorum. Bunu çalisan bir zaman hakkinda bir hikaye var. Neden hatirliyor musun? Bu çok nadiren çalistigi için.

“Ama bekleyin! Biz müsteri onlar telefon üzerinden bir fiyat alamayan büyük bir sebep.” Hayir, yok. Müsteri hikaye ilgi degildir. Bu fiyat istiyorum. Ve garip, onlar görmek için fiyat yerine sürücü almak için, bir sonraki magaza arayacak.

“Telefonda bir fiyat vermek reddederek” kalabalik onlar ögretildi yolu bir nedenle yapar. Bu deneyim sonucunda kesfedilen degildir.
Bir satis kitapta bu okuyacagim asla. Bu bir “teknigi” olarak, nesilden, geçirilir. Bu, bir tekniktir. Bu bir adi vardir. Bir Baslangiç ??teknigi deniyor.

Ben bu yazida ona bir kenar vardir biliyorum. Ama SIZE avantaji, telefon üzerinden bir fiyat vererek, bu konuda diplomatik olmak istemiyordu çok büyüktür.