markalasmanin önemini – nasil marka veya rebrand is için

Hatta is için bir marka olusturmak için baslamadan önce bir “marka” ne oldugunu anlamak için çok önemlidir ve “marka” ne demek.

Bir marka nedir? Hatta büyük bir sirketin grup insan, ürün, hizmet, kisi, kurulus ya da bir yer tarafindan yapilan algilari bir dizi. Bu algilari aktif pazarlama ve kurumsal kimlik ile tesvik edilmektedir tarafindan kasitli olarak yaratilmis olabilir, ya da istemeden kötü basin elestirileri ya da ortak kötü deneyimler tarafindan olusturulan örnegin, olumsuz dernekleri araciligiyla olusturulmus olabilir.

Marka nedir? Bu olusturmak ve kontrol insanlarin algilarini, ya da insanlarin kafasinda bir is, ürün veya tek tek adini köskü için, onlarin pazardaki konumunu büyümek ya da korumaya yardimci olmak için için bir girisimdir. Herhangi bir sirket, kurulus, ürün ya da bireysel örnegin güvenilirlik, yüksek kalite, güven, heyecan, kesme kenari olan, farkli, yenilikçi, samimi, vb için, söz konusu is için uygun olan hangisi özelliklere sahip olarak kendini sunan bir marka olan yararlanabilir .

Nasil bir marka olustururum? Bir marka üzerinde tam kontrol mümkün degil ama tasarim, reklam ve pazarlama akilli kullanimi tüm insanlarin kafasinda olumlu dernekler üreten katkida bulunabilir. Markalasma Yönleri farkli sanayi sektörleri arasinda farkli olabilir ama degerler yapma temel ilkeleri açik her zaman aynidir.

Neden bir marka gerekiyor? Eger rakiplerinizden öne yapmak için ve baskasinin duygulari yani sira pratik kararlar kullanarak kararlar tüketiciler, bir duygusal tepki çagristiran tarafindan var daha ürün veya hizmet daha cazip hale getirmek için. Bir marka tüketicilere çekici hissediyorum olacagini özellikleri temsil yüzden insanlarla baglanti önemlidir. Tüketicilerin bir duygusal tepki genellikle UNBRANDED bir ürün veya hizmet için daha markali bir sey için daha fazla ödemeye hazir oldugu gibi bir marka olmasi da deger ekleyebilirsiniz.

Eger marka veya rebrand sirket nasil? Asagidaki sorulari yanitlayarak baslayin:

• Eger / farkli kilan ne sunuyorsunuz?
• Sirketinizin degerler nelerdir / içinde ne inaniyor musunuz?
• / ne yönde Eger gidiyoruz gelecek için vizyonu nedir?
• kisiliginizi / firmanizin kisilik / nasil insanlara rastlamak istiyorsunuz nedir?

Bu sorulara cevap Eger açikça güçlü bir marka gelistirmek için temel var. Bunu yapmak için, marka degerlerini orijinaldir ve sürekli yürütülen gerekir.

Eger sirket olmak istediginiz yere sirket vizyonu kurmak için ileride düsünmek zorunda ve. Bu, pazar zorlu yeni bir sekilde mevcut bir ürün sunan, ya da içeri konum sektörün dönüsüm anlamina gelebilir bir vizyon sizi olmak istediginiz yere almak için yerinde stratejileri koymak için yardimci olabilir iyi düsünülmüs.

Sirketinizin vizyonu ve degerleri çesitli yöntemler araciligiyla teblig ve seçtiginiz sesi, dil ve tasarim isinizin kisilik iletisim veya hale gelir. Kisilik profesyonel olabilir, is gibi verimli ya da dost, konuskan, esprili ama belli ki reklamini yaptiginiz ürün veya hizmet için uygun olmalidir.

Sirketin kisilik mutlaka sirket ancak sirketin tarzi kurucusu degerlerini ve kisiligini yansitir eger küçük sirketler bunu yapmak isteyebilirsiniz çalisan insanlarin kisilikleri ile ilgisi var zorunda degildir.

Kisilik ile gösterilebilir:

• Görsel Kimlik (Grafik Tasarim)
Ses • Ton (dil kullanmak, yazili ve sözlü).
• Müsteri Hizmetleri (Eger personel egitimli nasil, hangi seviyede sagliyorsunuz?).
• Diyalog (müsterileriniz, fikir katki, etkilesim yer almak, ya da iletisim bir yoludur olabilir?).

Sizin markaniz degerleri için neyi olmali ama bazen bu kurnazca iletisim kurmak için zor olabilir. Marka ve tasarim danismanlari reklam ve pazarlama stratejileri, dil kullanilir, grafik tasarim size yardimci olabilir yerdir.

Sizin markaniz sonra örnegin müsteri hizmetleri, web siteleri, personel üniformalari, telesekreter mesajlari, telefon bir sekilde, vb, hatta sirket içinde farkli etkinlikler arasinda, yaptiginiz her seyi bilgilendirmelidir

Neden bir uzman gerekiyor? Bir tasarim danismani dahil olmak üzere marka bazi teknikler belirtilen kullanarak marka tanimlamak ve uygulamak için yardimci içeri bir uzman giriyor birlikte tüm bu çekerek, tasarim, reklam, olaylar, ortakliklar, personel egitimi, vb Bu faaliyetler kurmak tüketicinin sirketinizin algilari ve bu marka oldugunu.