Eger müsteriler için çalismak

Bir sirketin temel amaci olan topluma hizmet olmalidir.

Bu, bazi liberal, ütopik, sosyalist, hassas-duyusal duygusallik degildir. Bu bir sirketin uzun vadeli basarisinda çok az taninan ve genellikle gözden kaçan bir faktördür. Biz çokuluslu ve her ölçekteki bencil sirketleri vurgun, açgözlü CEO’lar hakkinda günlük basliklari ile karsi karsiya kalirlar çünkü inanmak zor nedenidir.

Çok fazla is adamlari kendi is kisa vadeli görüslerini almak için takip etmek zor nedenidir. Onlar gittikten sonra sirket, ürün veya müsteriye ne umurumda degil. Onlar buradayken hepsini istifade umurumda.

Hey, kapitalizm kayalar! Para tüm kötülüklerin köküdür söylemiyorum. Tam tersine, ben para seviyorum. Ama gelir (bireysel hem de kurumsal) sürdürmek için tek yolu toplum degil, para odaklanmaktir.

Kesinlikle her basarili isadami En alt satirda bir göz tutmak gerektigini bilir. Basini mali raporlarda asagi her zaman Ancak, kendinizi ders disi veering bulacaksiniz. Bu durumda, size arkadas gerekir. Eger toplum ve müsterilerinize odaklanmak yoksa gerçek arkadas degildir.

Hemen hemen tüm sirketler müsteri her zaman haklidir o erdem savunuluyor. Eh, onlar zaten kendi cephe görevlilerine bilgi bu. Yönetim kurulu duygulari genellikle biraz farklidir. Bir yönetim kurulu simdi para harcama ya da hissedarlarina kisa vadeli kâr saglayan arasinda karar gerekir, kisa vadeli bir harcama pay sahipleri için daha büyük getiri saglamis olsa bile, en panolari temettü alacak bahse girebilirsiniz gelecek. Sizin müdürlügüne tutmak ve tekne kaya degil daha iyi.

Bu yüzden birçok sirket bu is yapmak için dogru yol oldugunu düsünmek mantikli oldugunu her seyden önce kendi hissedarlarina yatistirmak gerektigine inaniyorum. Bu degil. Aslinda, pay sahipleri o ya da degil gibi olsun, çok, müsterileriniz için çalisir.

Onlar müsteri unutun ve hissedar degeri odaklanmak zaman sirketlerin daha fazla belaya. Bu zihniyet kisa vadeli temettü yol açar, ancak uzun vadeli piyasa canliligi kurban. Is dünyasinin çöp kutusu bu sirketlerin doludur. Enron, K-Mart ve liste uzayip gidiyor.

Eger sürekli temas ve müsterileri ile uyum içinde tutmak degil, nasil onlarin ihtiyaçlarini tahmin ya da hayatlarini ilgili kalmasini mümkün olacak? Eger izin eger reklam ajansi burada büyük bir varlik olabilir.

Biz anlik haz çaginda yasiyoruz. Simdi bir sey istiyorsaniz, genellikle bunu elde edebilirsiniz. Simdi kullandiginiz ürün veya hizmet takip etmezse, degistirebilirsiniz en az bir düzine daha var. Sirketler istedikleri ürünleri yapmak için göze alamaz. Onlar müsterilerine istediginiz ürünler üretmek gerekir. Eski model söyle devam etti: I can çünkü bir ürün yapmak ve ucuza bunu çünkü. Ben o zaman açikçasi can bile, onlar olmadan yasayamam inandirici insanlar tarafindan pazara itin.

Modeli daha organik ve interaktif. Bu müsterilerinizin ihtiyaçlarini tahmin ve onlar hatta onlari istediginiz farkinda önce istedikleri ürünleri olusturmaniz gerekir. Bunu yapmak için, gerçekten bunlari bilmeniz gerekir. Apple iPod böyle bir hit oldu neden müsterinin bu samimi bilgidir.

Alt satirda hatta CEO yukarida müsterilerinizin görüsler, ailenizi ve reklam ajansi koymak gerekir olmasidir. •

Bu makalede, on iki adim yedinci tanitti. Reklam programi devrim kendinizi, personel ve reklam ajansi meydan. Bir önceki adimda kaçirdiysaniz, ücretsiz bir kopyasini için yazarla görüsün. Ve unutmayin, her devrimin sadece bir adimla baslar.

Jeff Berney serbest idealist, marka evangelist ve yazar. O jeff@jberney.com adresinden ulasilabilir.

2.006