yakinlik sensörü anahtari

Bir Proximity Sensör herhangi bir fiziksel temas olmaksizin yakin nesnelerin varligini tespit edebilmektedir bir sensördür. Bir yakinlik sensörü genellikle bir elektromanyetik ya da elektrostatik alan, ya da elektromanyetik radyasyon (kizilötesi, örnegin) bir isin yayan ve alan veya dönüs sinyal degisiklikleri arar. Algilanabilme nesnesi genellikle yakinlik sensörü hedef olarak adlandirilir. Farkli yakinlik sensörü hedefleri farkli sensörleri talep ediyoruz. Örnegin, bir kapasitif veya fotoelektrik sensör plastik bir hedef için uygun olabilir; indüktif bir yakinlik sensörü bir metal hedef gerektirir.

Yakinlik açik geçer ya da temas ya da bir nesnenin belirli bir mesafe içinde gelip bir elektrik devresi kapatin. Yaklasim anahtarlari en sik üretim ekipmanlari, robotik ve güvenlik sistemleri kullanilmaktadir. , Kizilötesi akustik, kapasitif ve endüktif: yaklasim anahtarlari dört temel tipi vardir.

Kizilötesi yaklasim anahtarlari görünmez kizilötesi isik isinlari göndererek çalisir. Yaklasim anahtari bir fotograf dedektör Bu isik, yansima algilar. Bu yansimalar kizilötesi yaklasim anahtarlari bir nesne yakin olup olmadigini belirlemek için izin verir. Sadece bir isik kaynagi ve fotodiyot ile yaklasim anahtarlari arka plan isigi nedeniyle yanlis okuma duyarli oldugu için, daha karmasik anahtarlari belirli bir frekansta iletilen isik modüle ve sadece frekans cevap alicilari var. Daha da karmasik yakinlik sensörleri, sensör uzakligi hesaplamak için bir nesneden yansiyan isik kullanmak mümkün.

Akustik yakinlik sensörleri Kizilötesi modellerine ilke olarak benzer, ancak ses yerine isik kullanir. Onlar önceden belirlenmis bir sirayla çesitli frekanslarda duyulmaz ses dalgalari iletmek için bir dönüstürücü kullanin, sonra da ses yakindaki bir nesne çarpti ve anahtar ikinci bir dönüstürücü dönmek için gereken süreyi ölçmek. Esasen, akustik yakinlik sensörleri bu “echo” ve sadece sonar gibi, mesafe hesaplamak için bu ölçümü kullanmak için ses sinyalleri için gereken süreyi ölçmek.

Kapasitif yakinlik çevresinde kapasite degisiklikleri algilayarak nesnelere anlamda mesafe geçer. Bir radyo frekans osilatörü, bir metal plaka ile baglanmistir. Plaka bir nesne, radyo frekans degisiklikleri ve frekans dedektörü yaklastiginda açmak ya da kapamak için anahtari belirten bir sinyal gönderir. Bu yaklasim anahtarlari yok nesnelere daha elektrik yapmak nesnelere daha duyarli olma dezavantaji var.

Endüktif yaklasim anahtarlari manyetik alanlar olusturarak nesnelere mesafe duygusu. Onlar prensip olarak metal dedektörleri benzer. Tel bir bobin elektrik akimi ile sarj ve bir elektronik devre bu akim ölçer. Bir metal parçasi bobin yeterince yakin alirsa, mevcut artacak ve yaklasim anahtari buna göre açmak veya kapatmak olacaktir. Endüktif yaklasim anahtarlari bas dezavantaji sadece metal nesneleri tespit olabilir.

Yakinlik salterleri makine bilesenlerin konumu ölçmek için, örnegin imalat islemlerinde kullanilmaktadir. Onlar da nesnelere bir robot veya bilesenlerinden ‘yakinlik izlemek ve buna göre yönlendirmek nerede böyle bir kapinin açilmasi tespit gibi uygulamalarda ve robotik, içinde, güvenlik sistemleri kullanilmaktadir.