adaçayi CRM çözümleri çagri merkezi yönetimi kurtarma

Hepimiz bir çagri merkezi ne oldugunu biliyorum. Bu gelen (gelen) ve giden (giden) çagrilari ele bir yerdir. Ilgili konusmalari telefon iletisimi ile iletilen yerdir. Gelen aramalar normal olarak bilgi edinmek isteyen tüketiciler tarafindan yapilir, rapor ürün ariza ve sikayet, istek ve sorusturma yapmak.

Çagri merkezleri de BPO sirketler ya da Business Process Outsourcing sirketler olarak bilinir. Bazi tele-pazarlama, borç toplama, sohbet destegi, teknik destek, müsteri hizmetleri, e-posta destegi ve mali yardimin konusunda uzmanim.

Bir çagri merkezi atmosferi merkezi ajanlar arayanlarin veya müsteri ile etkilesim için kullanabileceginiz aramak bilgisayar istasyonlari vardir. Onlar çagri isleme verimli ve basarili olmasi için bir araç olarak hizmet bir bilgisayar, kulaklik ve yazilim ile saglanir.

Bir çagri merkezinde çalisan birçok ülkede popüler bir egilim haline gelmistir ve kolay para kazanma isi olarak kabul edilir. Seçme ve basvurmak için hangi konumda hangi hesaba gibi seçenekler sonsuzdur. Ya bir Müsteri Hizmetleri Temsilcisi, Teknik Destek Uzmani, Shift Müdürü, isgücünün takimin bir parçasi olarak geçerli olabilir, ya da eger sansliysaniz, hatta Site Müdür veya Operasyon Müdürü olarak uygulanabilir.

Insanlarin çok sayida istatistik kayitlarini tutmak, burada da geçerlidir ve ölçümleri büyük ikilemler haline göz önüne alindiginda. Sage CRM Çözümleri yazilimi tanitimi ile, müsterileriniz ve çalisanlariniz hakkinda veri detayli bir sekilde sunulmaktadir. Sage CRM Çözümleri kolaylikla isinizi yönetmenizi saglar. Ayrica içinde günlük bir kaydini tutar ve çalisanlarin geçmisleri oturumu.

Satis, pazarlama, müsteri hizmetleri, mobil çözümler, uygulama entegrasyonu, verimlilik araçlari ve outlook entegrasyonu bu araci dahil edilmistir. Isinizi istediginiz sekilde yapilandirin. Bir çagri merkezi ya da is yapmak baska bir para olun, bu araç kesinlikle you.let Sage CRM Çözümleri sizin için matematik yapmak yardimci olabilir. Neden numaralari ile yük kendinizi ve bu araci gitmek için hazir oldugunda daha fazla çaba? Bu is çözümü ihtiyaçlarini önemli bir parçasi haline getirin. Kolayca müsteri sorunlari çözmek sirasinda satis performansini artirmak.