Hedef pazarlama 6 ws

“Olarak olusturdugunuz herhangi bir tam renkli baski reklam ile, plani-kim ne zaman hedef pazar bilmeniz gereken bir sey var?

Hedef pazar tanimlama ürün veya hizmetin belirli alicilar olma potansiyeline sahip hedef müsteri odakli anlamina gelir. Bu is için bir ihtiyaç var olanlardir. Bunlar büyük olasilikla küçük ayni ihtiyaçlari gruplari, istiyor, sorunlar, konular, ilgi alanlari ve deneyimleri vardir.

Ne zaman hedef pazarlama, potansiyel müsterilerin ihtiyaçlarini karsilamak için renkli baski özellestiririm sadece, sizin için kullanilabilir kaynaklara göre çalismak, böylece o da size maliyeti sinirlamak için olanak saglar.

Yani hedef pazar kim? Aslinda sizden satin isteyenler almak için, size 6 W hedef pazarlama bilmek gerekir:

kim?
Kim ürün veya hizmet en fazla yararlanacak? Kim sizden satin almak için en büyük potansiyele sahip? Bu kadin ve erkek var mi? Ürününüz genç kusak ya da çok daha eski olanlar arasinda heyecan yaratmak mi? Hedef pazar aile-erkek ya da tek çalisma anneler vardir mi?

ne?
Bu hedef müsteri ne satin istersiniz? Kendi çikarlari nelerdir? Kolayca her cep telefonunun yeni bir model piyasaya çikiyor kadar kilitlenmistir? Onlar bir müsteri asabi-tür? Daha çok her yil ne satin alabilirim?

ne zaman?
Genellikle satin-zaman ne zaman onlar para veya ihtiyaç duyduklari? Satis sirasinda ve hatta normal günlerde? Ne zaman alisveris yapmak? Bu satis süresince pek çok kisi ile güres hoslaniyor musunuz? Herkes satin alma telasi durduktan sonra ya da daha dogrusu satin almak istiyorsunuz? Bu dürtü satin alabilirim?

nerede?
Nerede genellikle satin-de yok, yerel bakkal ya da alisveris merkezinde? Onlar özel ögeleri almak için out-of-the-way dükkanlar için sürücü musunuz? Bu tasarruf dükkanlar ya da outlet magazalari görünce onlar heyecanlanmak mi? Garaj satis ne olacak?

neden?
Neden Hedef müsteri satin almak istiyorsunuz? Ihtiyaç duyduklari ya da bir heves satin çünkü. Aslinda ürün veya hizmet etkili olduguna inaniyor musunuz?

nasil?
Hedef pazar Nasil satin mi? Toplu olarak? Onlar tek alimlarda daha fazla ilgileniyor musunuz? Ne toptan satin alma hakkinda?

Yani hedef pazar kim? Bunlar pazarlama kampanyasinin 6 W tatmin olanlardir. Bir sonraki renkli baski için
reklam, hedef pazar anlamak ve hedef müsteri ihtiyaçlarina cevap ve isteyen bir pazarlama kampanyasi olusturmak. Sadece elinizde etkin bir reklam var edebilmek, ancak bu süreçte son derece yararlanabilir kadar çok müsteri kazanmak olacaktir.