Sosyal medya, is yeni yüzü

Facebook ve Twitter, tartismasiz en büyük iki su anda sosyal medyada adlari ve su anda küresel ölçekte birçok isletme genelinde süpürme büyüyen bir egilimin bir parçasi. Bu egilim önde rakiplerinden kalmak için bir savas sosyal medya gücünü kullanarak isletmeler oldugunu.

Facebook ve Twitter sadece ileriye isletmeler sürücüye yardimci gerçek güçlüdür hale gelmistir ve gerçekten sirketlerin tamamen farkli bir ölçekte müsteri ile etkilesim yardimci, is dünyasinda bir ev bulduk Sosyal medya ‘ev isimleri ikisidir.

Waseem Saddique yorumu: “is amaçli sosyal medya kullanarak yararlari gerçekten vardir, burada tesvik etmek birkaçidir” –

Marka – Belki sosyal medya siteleri yararlanmak için en isletmeler için en belirgin nedeni. Kullanicilarin marka, önemli olan tüketicilerin kullandiklari aglarin genis bir dizi marka göreceksiniz olmasidir dogrudan mesgul olmayabilir degil önemli. Görsel önem açisindan, bir tüketici isinizin yakalar daha fazla gösterim, gelecekte adinizi hatirlar ihtimali, büyük ölçüde artar. Ne olursa olsun faaliyet is ne tür, marka bilinirligi her zaman is dünyasinda basarisinin önemli bir unsuru olacaktir.

Itibar Yönetimi – Sosyal medya platformlarinda firmanizin online itibar yönetimi büyük önem tasimaktadir. Sonuçta, marka ve hatta sanayi sektörü süphesiz tartisma ya da yer ister, hakkinda konustuk olacaktir. Her zaman müsterilerinizin sizin hakkinizda neler söyledigini bilmek bir avantaj. Sosyal medya ile genellikle sirketinizin itibarini bir daha acimasizca dürüst degerlendirmedir. Sosyal medya ayni zamanda sirket anlik söylenenleri ne erisimi ve herhangi bir ciddi hasar yapilabilir önce yapici yanit vermek için bir platform sunuyor. Güvene dayali iliskisi – Sosyal medya bir ‘müsteri sirketin gelistirmek için tarafsiz bir zemin sunar.

Müsteri Hizmetleri ve Öneriler – yukarida vurgulanan güven bu temelleri gelistirilmesi, müsteri hizmetleri amaciyla ve sirket hakkinda geri bildirim için sosyal medya kullanan içine güzel olur.
Waseem Saddique diyor: “mümkün olan en iyi hizmeti müsterilerine herhangi bir is yasam için hayati önem tasimaktadir verir. Sosyal medya ihtiyaç duyduklari destegi ile müsterilerine sunmak için harika bir firsat sunuyor. ”
Bir sosyal medya hizmeti sagladigi etkilesim düzeyi nedeniyle, isletmelerin müsterilerine bir ‘yüz’ daha fazlasi ile kendilerini edebiliyoruz. Müsteriler genellikle kisisel hizmet eksikligi ile modern çagda sinirli, bir telefon arama siklikta otomatik tepkiler ve e-posta ile sonuçlanir ucunda gün boyunca kontrol ve hatta göz ardi birakilabilir.
Sosyal medya ile insanlara aninda cevap ve bunu düzenli olarak yeterince yaparsaniz hedef kitleniz ile mesgul için zaman ayirin, çünkü, diger tüketiciler ile belirlemek için bir bahane gerçekten yok.

Kursun – Sosyal medya siteleri yeni müsteriler ulasmak için dünya çapinda bir ‘vitrin’ sunuyoruz. Sosyal medya siteleri dogru sekilde kullanildiginda bir dereceye kadar, is gelistirmek için yol olusturmak için potansiyeli sonsuzdur. Örnegin, insanlar sanayi sektöründe hakkinda neler konustugunu aninda erisim var: bir vizilti yaratiyor ne? Sizin sektöründe hakkinda tutkulu insanlar nelerdir? Aslinda ne var insanlarin hayatlarina bir bakis açisi oldugunu. Bir müsteri düsünüyor ve müsterilerin ne istedigini tahmin ve buna göre hareket edebilir, çünkü bir is kendi çikarlari için bu kullanabilirsiniz biliyorum.

Rakip Analizi – Son bir not olarak, sosyal medya da rakiplerine ne yaptigini bir bakis açisi ile belirli bir is saglar. Bu baglamda sosyal medya degeri anitsal oldugunu. Rakip ne yaptigini sekmeleri tutmak isinizi önde bir adim kalir ve bir sirket olarak basari veya basarisizlik söz konusu oldugunda belirleyici faktör olabilir tutmak olabilir. Sosyal medya isletmeler için seffaflik belirli bir ölçüde verir ve bazen genellikle istedim daha fazla ortaya çikaracaktir. Bu belki de kendi is için, çok fazla vermek yok dikkatli olmak bir sey!

Waseem Saddique der: “Genel olarak kesinlikle is piyasasi için sosyal medyayi kullanarak degerini negatif daha pozitif saglar. Sosyal medya platformlari onlar hem müsteri ve rakip eylemleri nasil tepki müsteri ile etkilesim ve ne kadar, sirketler kendilerini tanitimi bir devrim yaratiyor. Bu nedenle, sosyal medya platformlari kullanan kalan deger gelecegi ve kuruluslar kendilerini yapmak ve gelecek yillar için imajlarini yapi biçimini degistirmek olacaktir. “