bir çek valf nedir

Bir çek valf, musluk vanasi, geri dönüssüz valf ya da tek yönlü valf, mekanik bir cihaz, normal olarak akiskan (sivi veya gaz) sadece tek bir yönde akmasina izin veren bir valf vardir.

Bu vanalar genellikle geri akisi önlemek için ve birinin isletim sistemi yönde sivi ve gazlari da önemli bir güvenlik olabilir kaçak siki mühürler, yaratma gibi görevler için kullanilabilir Kontrol vanalari içeri akan hangi bilir saglamak için, güvenlik nedeniyle tasarlanmistir ya da kolaylik gelecek. Ayrica, etkili bir sekilde bir sistem yoluyla sivi ya da gaz yönlendirme rutin bir görev için kullanilir.

Ayni zamanda, bir tek yönlü valf ya da geri dönüsü olmayan bir valf olarak da bilinen, bir çek valf yolu bir dizi çalisabilir. En yaygin stilleri biri içinde küçük bir deligi olan bir disk üzerine bir top takma tarafindan yapilan küresel vana vardir. Bir mühür olusturarak, diskin karsi topu sivi veya gaz delikten ve topun etrafinda akabilir, ama baska bir sekilde itmek için çalisir, bu ayakkabi. Diger stilleri tokmagi, salincak ve diyafram çek valfler, farkli uygulamalar için tasarlanmis her içerir.

Dünyanin bazi bölgelerinde, vanalar güvenligi için, sistem belirli türleri ile hukuk tarafindan istenebilir kontrol edin. Örnegin, bir su isiticisi ve ilgili sihhi tesisat basinci kontrolü ve patlama riskini azaltmak için çek valfler kullanin. Çek valfler gibi ek oksijen saglamak için kullanilir olmayan kapali devre solunum cihazi maskeler gibi tibbi ekipman birçok çesit, de önemli bilesenleridir. En sihhi tesisat sistemleri en az bir çek valf var, ve bu vanalarin karmasik düzenlemeler tankerlerinde ve diger tesislerin çesitli, kimyasal tesislerde güvenlik için kullanilir.

Boru çesitleri için çaplarda bir dizi gelir vanalari kontrol edin. Ayrica basinç valfi kirmak için gereken ne kadar belirleyen, onlarin yük katsayisi belirlemek için test edilmektedir. Genel bir kural olarak, uzmanlar sistemin basinç kritik bir noktaya ulasirsa çek valf bile tutun saglanmasi, bir sistem olusturulabilir potansiyel basinç, fazla basinç puan alan çek valf satin almanizi öneriyoruz.

Çek valf bile vücut içinde bulunabilir. Kalp, örnegin, esas olarak kalbinden kan tek yönlü bir akisa olanak çek valf ne sahiptir. Bu vanalar kalp içine geri dönmez oksijenli kan önlemek, ve kuvvet kalbinden kan oksijeni, ve basinç yüksek düzeyde ile basa çikmak için ve kullanim yil dayanacak sekilde tasarlanmistir; doga görünüse göre, mükemmel bir mühendis olabilir.