Filipinler libya den 13.000 tahliye

Filipin hükümeti hiçbir zaman çizelgesi verdi ama bu, isverenleri yardimi ile isyan parçalanmis Libya vatandaslarinin 13.000 getirmek için planlanan Cuma söyledi.

Disisleri Bakani Albert del Rosario, hükümetin yeminli feribot ve ticari uçuslar ile kaçmak için Filipinliler için düzenlemeler yapmak oldugunu söyledi.

Feribot Trablus ve Malta arasi Filipinliler alacagini ve bu Bingazi, Libya’nin iki numarali sehir, Girit’e merkezli.

“Artan siddet ve Libya’da yaygin güvensizlik görünümünde, bölüm tam yer degistirme ve geri dönüs modu açik,” diye hükümetin Filipinliler belirlenen noktalarda kafa tavsiye vardi sözlerine ekledi.

“Amacimiz mümkün oldugunca çabuk bu yapmaktir. (Hükümet) Libya’da sevgili Filipinliler güvenligi ve refahi saglamaya kararlidir. ”

Açiklamada, hükümetin 13.000 Filipinliler tarafindan tahliye programi kapsaminda ülke disina olacagini tahmin söyledi.

Hükümet Libya’da çalisan 26.000 Filipinli oldugunu tahmin. Diger yarisi çok uluslu isverenler ile ülkeyi terk bekleniyor.

Disisleri sözcüsü Ed Malaya feribot Libya gelmesi ne zaman o bilmedigini söyledi.

Bir takvim için soruldugunda “Onlar hala düzenlenmektedir” diye AFP’ye verdigi demeçte.

Manila merkezli isçi haklari monitör Migrante Uluslararasi 36.000 yakin de Libya’da Filipinliler gerçek sayisi koyar.

Hükümetin tahliye çabalarinin önemli olmustur Migrante baskani Garry Martinez, en son duyuru yere bir sey degistirmedigini söyledi.

O da tekneler yakalamak gerekiyordu yerden montaj noktalarina seyahat için telli Filipinliler için çok tehlikeli oldugunu söyledi.